Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš je rád(th)

12. 08. 2017 10:54:32
Přestože se oba případy liší jak den a noc, je zde vidět upřímná snaha postavit je na roveň. Jediným pojítkem je mediální překrytí mnohem závažnějších kauz, které je pak možné tiše zamést pod koberec.

. Budování banánistánu tak pokračuje svým neměnným tempem. A vlastně to mnohým vyhovuje. Ó, jak se mýlí...

Při zatčení Rátha se vše jevilo jasně. Prokazatelně penízky v krabici, odposlechy atd.. Vydatné sousto pro noviny, vždyť šlo o pár mega. Vlastně se psalo jenom o tom. Ve stejné době probleskla zpráva o předražení pražského okruhu o několik miliard korun a tuším, že bylo podáno asi 11 trestních oznámeních. Ve srovnání s tím byl Rath opravdu čudla, či spíše bezvýznamná epizodka. Po pěti letech máme stále kauzu Rath, po tom druhém ani pes neštěkne. Nádherná ukázka vrtění psem.

Vyzkoušený model je v současné době znovu aplikován. V době postupného rozplétání miliardových kauz OKD, Mostecké uhelné, ROP Severozápad je opět potřebné vytvořit potřebné „krytí“. Máme tady kauzu Babiš. Upřímně, nepatřím k jeho skalním fanouškům, na druhou stranu mi celá kauza připadá nesmyslná. Nedokážu si totiž představit, že by na přípravě dotace Čapího hnízda nepracoval tým špičkových právníků, ekonomů, daňových poradců a specialistů na dotace. Takto totiž připravuje dotaci normální podnikatel. Každý z daného týmu mu ručí za to, že je vše v rámci zákona. Teď se nebavíme o morálních imperativech, to prosím do podnikání tak moc nepatří. Nemám tím na mysli dodržování smluv a dohod, které naopak je základem podnikání. Jde o filozofickou otázku, zda je či není daný postup v souladu s „vyšším principem mravním“. A jsme u Čapího hnízda. Postup v dané kauze vzbuzuje oprávněné pochyby o onom vyšším principu, leč zákonný postup byl zřejmě dodržen. Nebo určitě existuje právník, který jej navrhl a bude schopen ho obhájit. Což zajisté i učiní u příslušné instance. Pokud ne, byl bych docela zklamán. Motání morálních principů a zákona je v poslední době docela oblíbenou disciplínou. Zákon a morálka by měly být v souladu, ovšem nejsou jedno a totéž. Ne vše, co je zákonné, je morální, a ne vše nemorální je nezákonné. Bohužel, mnohdy se to nerozlišuje.

Meritem celé akce je tedy primárně politický boj a překrytí kauz s dopadem o několik řádů větších. Zde jde o nějakých 50mega, kauzy za řádově miliardy přestanou kohokoliv zajímat. Předvolební boj v přímém přenosu. Jenže tentokrát aktéři cosi nedomysleli.

Spíše než z kauzy podivné dotace (ostatně, která dotace není podivná) a mediálního krytí se mi dělá nevolno ze zákulisí celé akce. Spoléhat na to, že obyčejný člověk není schopen rozlišit mezi pojmem „vydat k trestnímu stíhání“ a „pravomocně odsouzen“ je trochu moc. Přitom rozdíl je stejný jako chtít letět na Měsíc a doletět tam. Pokud celou věc uchopí zkušený marketér, musí na tom Babiš neskutečně vydělat. Opravdu může být rád(th) za tuto kauzu. A není to o tom, že by byl tak dobrý. Je to o tom, že jeho soupeři jsou velmi špatní. Nejhorší na tom všem je, že i pokud bychom vystřelili na ten Měsíc velkou část politické garnitury, tak si vůbec nepomůžeme. Nikoho lepšího totiž nemáme. Ten náš politický systém totiž generuje to, co vidíme.

Obávám se, že díky této kauze a postupu protivníků vyhraje Andrej volby opravdu drtivě. Zatím to na to vypadá.

Autor: Radim Vajchr | sobota 12.8.2017 10:54 | karma článku: 30.57 | přečteno: 849x

Další články blogera

Radim Vajchr

Termodynamický Štěch

Poslední návrh pana předsedy senátu Štěcha odporuje základním fyzikálním principům, mimo jiné zákonu o zachování energie. Což je učivo základní školy a zřejmě jej pan senátor nepochopil.

16.6.2017 v 18:58 | Karma článku: 38.44 | Přečteno: 1497 | Diskuse

Radim Vajchr

Vrtěti internetem

V poslední době je vidět urputná snaha o regulaci či usměrnění internetu. Snaha je to marná, leč pro mnohé je představa samostatně uvažujících lidí na základě širokého spektra informací naprosto nepřípustná.

8.1.2017 v 21:09 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 316 | Diskuse

Radim Vajchr

Jeden příkaz od totality

Ještě nikdy jsme nebyli tak blízko absolutní informační totalitě a názorové jednotě jako v současné době. Jeden jediný příkaz a zatím fiktivní ministerstvo pravdy je zde. Stačí neuvěřitelně málo.

2.1.2017 v 11:08 | Karma článku: 28.32 | Přečteno: 1005 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Stydím se za americké strhávače soch

Já jsem člověk, který jen kroutí hlavou nad tím, co v USA vyvádějí někteří tzv. "aktivisti". Strhávají tam sochy amerických velikánů. A to prý proto, že to údajně urážejí občany s jinou barvou kůží. Podle mého je to zvrácenost.

23.8.2017 v 0:01 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 115 |

Beata Krusic

Jednotlivosti- fascinující až do krajnosti

Každý jedinec je velkým neopakovatelným originálem. Baví mě sledovat detaily, drobnosti, jednotlivé nuance, které zdánlivě mohou vypadat docela bezvýznamné a přitom právě ony jsou tím, co utváří jistou atraktivitu a jedinečnost.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 3.65 | Přečteno: 125 | Diskuse

Jan Dvořák

ODS vsadila na totální vítězství ve volbách

Sociální demokracie, tolik vysmívaná, že při svých chabých preferencích už raději nestáhla kalhoty před volebním brodem a stále počítá s vítězstvím, má teď stejně zarputilého konkurenta jako je ona, s týmž cílem – ODS.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 419 | Diskuse

Pavel Kolář

Volby v několika číslech

V České republice je zhruba 8 425 000 lidí, jenž mají volební právo pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

22.8.2017 v 13:43 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 469 | Diskuse

Aleš Merta

Čeští piráti na vlnách liberalismu

Minulý týden vypluli čeští Piráti, tedy spíše vyjeli, ke zteči hradeb poslanecké sněmovny. Předvolební průzkumy jim dávají solidní šance, ale čeká je těžká konkurence, protože ve vodách ve kterých loví své voliče, je rybářů již ..

22.8.2017 v 13:23 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2512

Soukromý podnikatel, profesí též ekonom a analytik. Po šesti letech působení v komunální politice se už nedivím téměř ničemu. Z nynější pozice vnějšího pozorovatele se tím začínám i bavit. Ale stávající vývoj mě nebaví...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.